štvrtok, 17. júla 2014

L. J. Smith - Prebudenie (Upírske denníky)

Autor: L.J. Smith
Originálny názov: Awakening
Názov série: Upírske denníky
Žáner: Young adult, Fantasy
Hodnotenie na Goodreads: 
Vydavateľstvo: Fragment
Počet strán: 231 strán


Ako sa to všetko začalo...
Ešte v časoch talianskej renesancie sa dvaja bratia Damon a Stefan Salvatorovci zaľúbili do krásnej mladej upírky, ktorá sa volala Katherine. Hoci Katherinino srdce bolo dosť veľké pre oboch chlapcov, navzájom oň súperili, aby si ho mohli privlastniť. Nekonečný boj o Katherininu náklonnosť ju nakoniec dohnal k smrti. A z dvoch bratov urobila navždy rozhádaných nezomretých upírov so zlomeným srdcom.
O niekoľko storočí neskôr je Damonovi a Stefanovi súdené znova prežiť to, čo ich dohnalo k upírstvu. Znenazdania sa ocitnú v mestečku Fell's Church vo Virginii, kde sa ich cesty pretnú s Elenou Gilbertovou, krásnou a obľúbenou stredoškoláčkou, ktorá sa priam neuveriteľne podobá na Katherine...Lisa Jane Smithová je americká spisovateľka, ktorá sa na rodila v roku 1958 alebo 1965 (nie je to presne známe, nakoľko je Lisa Jane veľmi háklivá na svoj vek). Píše prevažne knihy pre mládež - tie sú rôzneho žánru, aj keď prevláda fantasy s prvkami romance. 
Študovala psychológiu hneď na niekoľkých univerzitách a predtým, ako sa začala naplno venovať písaniu bola učiteľkou. Momentálne je slobodná a bezdetná. 

Do útulného mestečka Fell's Church zavíta nový obyvateľ - tajomný a krásny Stefan Salvatore, za ktorým sa otáčajú všetky ženské krky. Jedno dievča oňho má však špeciálny záujem... Elena Gilbertová, kráľovná strednej školy, ktorá môže mať každého chlapca, na ktorého ukáže prstom má zrazu záujem len o jedného. Stefan ju však ignoruje a odbíja, a tak sa Elene rozhodne, že ho s pomocou svojich kamošiek dostane, aj keby ich to malo oboch zabiť.

Ak sa rozhodnete prečítať si knižnú predlohu seriálu Upírske denníky, (lebo každý sa na túto knižnú sériu dnes pozerá už len ako na predlohu onoho slávneho televízneho programu) musíte si byť vedomí toho, že ide o diametrálne odlišný príbeh a odlišné postavy, ktoré sa zhodujú v podstate len a len menami (noo a aj statusom živočíšneho druhu). ...A keď už ste plne uvedomelí a vnímate knihu ako úplne iný príbeh, možno budete celkom prekvapení, keď zistíte, že ide len o príbeh typickej americkej stredoškolskej kráľovnej, blondínky s modrými očami, ktorá nemá ani štipku charakteru a chce všetko, čo nemá. Na čele so Stefanom, ktorý ju má úplne v r... teda, aspoň naoko. 

Napriek všetkej povrchnosti a umelosti, ktorú si so sebou kniha nesie, a pri ktorej máte pocit, že prichádzate o nejaké tie body svojho IQ, je treba uznať, že autorka vie, ako si čitateľa k svojmu príbehu pripútať a donútiť ho prečítať príbeh na jeden dych. Bez ohľadu na to, aký je... zvláštny. Dokonca tu nájdete aj istý morálny základ, kedy sa Elena snaží zmeniť k lepšiemu... kvôli Stefanovi. Chce ho byť hodna. 


Avšak, aj keď si čitatelia na knižnej Elene zgustli a pravdepodobne by ju najradšej zakopali pod čiernu zem, mne sa celkom páčila a príbeh sa mi čítal ľahko. Hej, hej bola sprostá a namyslená a detinská ale napriek tomu bola omnoho príjemnejšia ako stovky iných knižných hrdiniek, s ktorými som sa už stretla a jej myšlienky boli ľahko čitateľné. Zvyšné postavy boli ale celkom príjemné, iné, než na aké sme zvyknutí ale rozhodne vám nebudú piť krv... na druhej strane nemajú ale ani žiadnu výraznú črtu, na základe ktorej by ste si ich mohli zapamätať. Možno s výnimkou Bonnie... ktorá dodala svojimi ryšavými kučerami knihe akúsi sviežosť. 
Ale všetci ste určite zvedaví na bratov Salvatorovcov, ktorí, môžete sa spoľahnúť, sú jediní, čo sa so seriálom ako-tak zhodujú. Povahovo, hej? A na knihe sa mi páčili asi najviac... Stefan je taký... typický Stefan a Damon je ešte extrémnejší, než na akého ste zvyknutí. Ale to považujem za plus, pretože to knihe pridá na napätí a, povedzme si pravdu, nech je Damon akýkoľvek, knihe dodá aj gu... ehm, grády. 

Navyše je štýl písania dobre čitateľný, dej neustále napreduje a prináša nové zvraty. Oživujú ho aj veľmi príjemné flashbacky... Miestami je predvídateľný (samozrejme) ale stávajú sa aj horšie veci. Koniec je veľmi milým pokusom o cliff-hanger... ale viete, čo? Mňa na ďalší diel celkom navnadil. Páčila sa mi celková atmosféra knihy, a to, že je celkovo akosi iná ako knihy, čo zvyknem čítať. Predsa len, je to jedna z prvých upírčin pre tínedžerov... a od Twilightu to má veru poriadne ďaleko. 

Túto knihu by som asi neodporučila nikomu okrem seba, keďže ja osobne som sa zatiaľ stretla len s jednou a aj to len polo-kladnou recenziou na knihu ale... ak ste oddanými fanúšikmi upírov alebo hľadáte niečo, čo zhltnete za pár hodín počas horúceho letného dňa, tak by ste si Upírske denníky určite nemali nechať ujsť. 

Dávam  lajku.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára