štvrtok, 24. decembra 2015

Pikošky zo sveta Harryho Pottera

Vianoce sa mi neoddeliteľne spájajú s Harry Potterom, pretože každý rok čítam počas tých pár sviatočných dní nejaký ten diel z tejto série a pozerám všetky filmy. (Inak tomu nebude ani tento rok.) A keďže mám už konečne trošku viac času, povedala som si, že by sa už patrilo vymyslieť aj nejaký ten článok. Dumala som a hútala, až kým som si nespomenula, že som kedysi dávno čítala jeden zaujímavý článok práve s tematikou Harryho Pottera, ktorý obsahoval zaujímavé fakty. A veruže som o niektorých dovtedy nemala ani potuchy.
Voľne prerozprávaný ho teda prinášam aj vám. 

Ešte predtým by som na vás však rada vytiahla svoju oneskorenú radosť z traileru na Fantastic Beasts and Where to Find Them. Nevedela som, že mám očakávať trailer, a tak som naň narazila úplne náhodne. Každopádne, som nadšená a videla som ho už asi 20x. Neviem sa dočkať novembra, aj keď sa torchu obávam ako to celé nakoniec vypáli. Uvidíme, knihu už mám poctivo prečítanú, necháme sa prekvapiť!


Čo ste možno nevedeli o svete Harryho Pottera? 

Prvá kniha o Harrym Potterovi bola publikovaná v roku 1998, čiže v rovnakom roku v akom sa odohrala bitka o Rokfort. Ako bolo uvedené v Dumbledorovej zlatej strele: Otváram sa na záver. 

Keby stál Voldemort pred prízrakom, videl by sám seba ako mŕtvolu. Vlastná smrť bola jeho najväčším strachom. 

Fred a George sa narodili 1. apríla. 

Morsmordre je zaklínadlo, ktoré vyvolá znamenie smrti. Toto slovo pochádza z francúštiny a znamená niečo v zmysle paktovanie so smrťou.

Rowlingová prezradila, že jej obľúbená kapitola je Zrkadlo z Erisedu (Kameň mudrcov) a najviac hrdá je na koniec Ohnivej čaše. Jej najobľúbenejším dielom je Tajomná komnata a najviac ju bavilo písanie Väzňa z Azkabanu. 

Záchranný autobus sa objavuje vtedy, keď čarodejník, ktorý je v zúfalej situácii a potrbuje odvoz, vytrčí prútik nad obrubník pri ceste. Prvý raz vyrazil tento autobus na cesty v roku 1865. Stalo sa tak po tom, čo Ministerstvo mágie zakázalo taxi-metly a závesné koše nesené testralmi. 


Hop-šup prášok bol vynájdený Ignatiou Wildsmithovou v 13. storočí. Jeho výroba je prísne kontrolovaná. Jedinú licenciu na jeho výrobu v Británii má firma, ktorá sídli na Šikmej uličke. Ak skúsite zaklopať na ich dvere, nikdy vám nikto neotvorí. Zloženie hop-šup prášku je prísne tajné, avšak pravidelne sa objavujú pokusy o jeho domácu výrobu. Dotyční „vynálezci“ väčšinou končia v Nemocnici sv. Munga alebo horšie. Najčastejšie jednoducho vyletia komínom.

Skôr ako začali rokfortskí študenti cestovať do školy vlakom, skúšalo Ministerstvo mágie niekoľko iných variant, napríklad prenášadlá. Veľmi to ale nefungovalo. Mnoho študentov do školy nedorazilo včas, pretože nemohli prenášadlo nájsť, iným bolo zase z cesty nevoľno, a tak bola ošstrovňa plná už na začiatku roka. Nakoniec Ottaline Gambol, vtedajší minister mágie, ktorý sa veľmi zaujímal o vynálezy muklov, navrhol prepravu vlakom. Ten odchádza z nástupišťa 9 a ¾. Viete však, kam odchádzajú napríklad vlaky z nástupišťa 7 a ½? Rowlingová sa o tom v knihách síce nezmieňuje, ale netají sa myšlienkou, že z iných nástupišť jazdia vlaky čiste do kúzelníckych dediniek po celej Európe.Názov ulice, kde žijú Dursleyovci, autorka odvodila od mena rastliny, s ktorou sa bežne stretnete v záhradách na predmestí. Názov oblasti (Little Whinging) je veľmi príznačný, pretože „whinging“ je hovorový výraz pre sťažovanie sa. Číslo 4 patrí medzi neobľúbené čísla Rowlingovej, a preto ho dosadila na dvere Dursleyovcov.

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore nie je len tak obyčajné a náhodne vybraté meno. Dumbledore je staré anglické slovo, ktoré označuje čmeliaka. Albus znamená latinsky biely, Wulfric je meno svätého, ktorý sa stal veľmi pobožným po tom, čo videl na ulici bezdomovca; Percival bol rytier pri okrúhlom stole a zároveň sa to spája s „pierce the veil“, čo znamená schopnosť vstať z mŕtvych. Brian je zase keltské meno, ktoré znamená silný.Portréty v Rokforte sú schopné rozprávať a pohybovať sa z obrazu do obrazu. Miera interakcie s ľuďmi nie je závislá na zručnostiach maliara ale na schopnostiach čarodejníka, ktorý je namaľovaný. Pri maľovaní obrazu je, samozrejme, nutné použiť kúzla. Namaľovaný objekt si tak zachová svoje typické správanie a frázy. (napr. sir Cadogan vždy vyzýva ľudí do boja a padá z koňa.) Niektoré magické portréty sú ale schopné s ľuďmi komunikovať lepšie, príkladom sú portréty riaditeľov školy. Tie sú namaľované ešte pred ich smrťou a každý riaditeľ ešte počas svojho života učí svoj portrét myslieť a správať sa rovnako ako ľudia. Tiež svojmu portrétu poskytne dôležité spomienky a znalosti, ktoré sa môžu neskôr hodiť jeho nástupcom.

Najprínosnejším duchom Rokfortu je profesor Binns, učiteľ Dejín mágie, ktorý zaspal pred kozubom vo svojom kabinete, potom jednoducho vstal na ďalšiu vyučovaciu hodinu, pričom svoje telo zanechal v kresle. Prebehlo mnoho diskusií, ktorých predmetom bolo to, či si profesor Binns skutočne uvedomuje, že je mŕtvy. Aj napriek tomu, že jeho efektívny vstup do triedy cez tabuľu je ohromujúci pre študentov, ktorí ho vidia prvý raz, nepatrí medzi najobľúbenejších učiteľov.

Predobrazom pre profesora Binnsa bol starý profesor ktorý učil na univerzite, kde študovala Rowlingová. Tento profesor vždy vyučoval so zatvorenými očami a pohupoval sa na pätách. Bol to veľmi múdry muž, ktorý zo seba chŕlil veľké množstvo hodnotných informácií ale jeho odlúčenie od študentov bolo dokonalé. Aj profesor Binns si iba hmlisto uvedomuje prítomnosť študentov, a preto vždy užasne, keď mu začnú klásť otázky.Zo všetkých jedenástich čarodejníckych škôl mal kedysi Durmstrang tu najtemnejšiu povesť, nikdy však nebola celkom zaslúžená. Je síce pravda, že Durmstrang, z ktorého vzišlo aj veľa skutočne dobrých čarodejníkov, vo svojej histórii hneď dvakrát padol pod správu temných mágov a čarodejníkov s nekalými úmyslami. I keď sa verí, že je umiestnený na severe Európy, Durmstrang je jednou z najviac utajených škôl a jeho polohou si tiež nemôže byť nikto úplne istý. Návštevníci, ktorým musia byť v súlade s pamäťovými kúzlami vymazané znalosti o tom, ako sa tam dostali, hovoria o obrovskom a rozľahlom areáli s nádherným výhľadom a v neposlednom rade aj o veľkej, tmavej a strašidelnej lodi, ktorá kotví v horskom jazere za školou, a z ktorej v lete študenti skáču do vody.

Najdlhší časový úsek, ktorý možno s časovratom podstúpiť bez rizika vážneho poškodenia cestovateľa či času samotného, sa pohybuje okolo piatich hodín. 

Zaklínadlo Patronus je jedno z najstarších kúzel. Aj napriek častému spájaniu s tými, čo bojujú z ušľachtilých a vznešených dôvodov, nie je Patronus černokňažníkom celkom neznámy. Aj keď panuje rozšírené a oprávnené presvedčenie, že čarodejník, ktorý nie je čistého srdca nemôže vyčarovať vydareného Patronus, vzácnych niekoľko čarodejníc a čarodejníkov s pochybnou morálkou uspelo vo vytvorení tohto kúzla. Napríklad Dolores Umbridgeová je schopná vyčarovať Patronusa v podobe mačky, aby sa ochránila pred dementormi. Možno je to tak, že ozajstná viera v správnosť svojich činov môže zastúpiť potrebné šťastie. Patronusova podoba sa môže zmeniť počas života čarodejníka. Strata blízkej osoby, zamilovanosť alebo zmena osobnosti sú známe príčiny zmeny Patronusa. Týmto spôsobom sa Patronus Nymphadory Tonksovej zmenil zo zajaca na vlka, keď sa zamilovala do Remusa Lupina. Každý Patronus je jedinečný rovnako ako jeho stvoriteľ a je známe, že dokonca aj identické dvojčatá vyčarovali odlišných Patronusov.

Zaujímavosti z filmov a natáčania

Pri tvorbe filmu musel designersky tím vytvoriť cez tisíc listov. Neskôr sa ukázalo, že sú pre sovy príliš ťažké a museli začať odznova. Potom trvalo šesť mesiacov, kým sa podarilo vycvičiť sovy natoľko, aby mohli listy nosiť.

Rupert Grint sa na svoj konkurz na rolu Rona obliekol do dievčenských šiat a rapoval. Začal slovami: “Hello, my name is Rupert Grint, I hope you don’t think I stink.”

Tetovania, ktoré mal na sebe Sirius sú inšpirované tými, ktoré nosili členovia ruských gangov vo väzení. Znamenajú, že ide o niekoho, kto by mal byť rešpektovaný a koho by ste sa mali báť.


Habity Toma Feltona (Draco Malfoy) maly zošité vrecká, pretože Tom v nich často pašoval jedlo na natáčanie.Režisér Alfonso Cuarón zadal trom hlavným predstaviteľom úlohu, ktorá spočívala v tom, aby napísali esej o svojej postave. Dopadlo to presne tak, ako by to urobili aj Harry, Ron a Hermiona. Emma Watson odovzdala 16-stranový sloh, Daniel Radcliffe napísal jednu stranu a Rupert Grint neodovzdal nič.

Alana Rickmana obsadila do úlohy profesora Severusa Snapea sama Rowlingová. Od nej obdržal špeciálne inštrukcie o svojej novej postave, ktoré obsahovali utajované detaily zo Snapeovej minulosti, ktoré sa čitatelia dozvedeli až v poslednom dieli série.

Prvým hereckým členom filmového štábu bol Robbie Coltrane, predstaviteľ hájnika Hagrida. Aj jeho si Rowlingová vybrala osobne.

J.K. Rowlingová bola medzi adeptmi pre stvárnenie Harryho matky Lily.

Zábery so študujúcimi deťmi, ktoré vypracovávajú svoje domáce úlohy, sú skutočné – mladí herci skutočne pracovali na domácich úlohách zo svojich reálnych škôl.

Filmovanie druhého dielu začalo už tretí deň po premiére prvého filmu.

Ian McKellen odmietol rolu Dumbledora s tým, že mu jedna legenda stačí. Myslel tým Gandalfa z Pána prsteňov.Richarda Harrisa, ktorý hraje Dumbledora, prinútila vziať rolu v prvých dvoch filmoch jeho vnučka. Pohrozila mu totiž, že ak ju nepríjmne, neprehovorí s ním do konca života ani slovo.

Michael Gambon, ktorý napokon stvárnil Dumbledora po Harrisovej smrti, priznal, že nikdy nečítal ani jednu knihu Harryho Pottera.

Počas natáčania scény v štvrtom dieli série, kedy Hermiona prichádza na ples v ružových šatách ako Popoluška, herečka Emma Watson spadla zo schodov.

Knihy v Dumbledorovej knižnici sú v skutočnosti zamaskovanými telefónnymi zoznamami.

Robert Pattinson prezradil, že by si oveľa radšej znova zahral Cedrica Diggoryho než upíra Edwarda Cullena v Twilighte.

Scéna s Gilderoyom Lockhartom, ktorý sa lieči v Nemocnici sv. Munga, nebola zahrnutá do plánov kvôli rozpočtu, nakoľko by filmári museli postaviť ďalšiu časť štúdia.

Voldemort sa narodil na Nový rok 1927.Evanna Lynch (Luna Lovegoodová) sama vytvorila mnoho šperkov, ktoré Luna počas filmu nosí. Taktiež navrhla, aké oblečenie bude mať počas nakrúcania na sebe.

Jason Isaacs (Lucius Malfoy) pôvodne zvažoval, či bude účinkovať aj v poslednej časti série (Harry Potter a Dary smrti), rozdelenej na dva celky. Obával sa, že jeho postava bude mať vo finále málo priestoru, keďže vo filme Harry Potter a Fénixov rád Luciusa Malfoya uväznili v Azkabane. Isaacs navštívil preto Rowlingovú a prosil ju, aby jeho postavu prepustila z väzenia. Odpovedala mu: „Si voľný. Kapitola I.“ Isaacs okamžite ponuku na účinkovanie v poslednom filme prijal.

Billa Weasleyho stvárnil  Domhnall Gleeson, ktorý je v skutočnosti synom Brendana Gleesona, alias Alastora Moodyho.

Scéna, pri ktorej Bellatrix Lestrange (Helena Bonham Carter) mučí Hermionu (Emma Watson) bola pôvodna tak drastická, že väčšina z jej obsahu musela byť odstránená, aby si film stále zachoval hodnotenie vhodnosti do 15 rokov. Helena Bonham Carter dokonca po nakrúcaní zašla za Emmou Watson, aby sa uistila, že sú stále priateľkami.

A čo bolo potom?

○ Harry sa oženil s Ginny, mali spolu 3 deti – Jamesa Siriusa, Albusa Severusa a Lily Lunu.
○ Kingsley sa stal ministrom mágie.
○ Hermiona sa vydala za Rona a mali spolu Huga a Rose.  
○ Draco mal syna Scorpia Hyona.
○ Tedyho Lupina vychovala jeho babička.
○ George sa oženil s Angleinou, mali spolu dve deti – Freda a Roxanne. 
○ Harry a Ron sa stali aurormi, Hermiona získala významné miesto v Odbore pre uplatňovanie kúzelníckych zákonov.
○ Billymu a Fleur sa narodila scéra na výročie bitky o Rokfort a pomenovali ju Victoria na oslavu víťazstva.
○ Ginny sa stala profesionálnou hráčkou metlobalu a po ukončení kariéry písala o metlobale pre Denného proroka.
○ Harry a Dudley sa pravidelne navštevujú.
○ Hermiona sa vrátila do Rokfortu, aby dokončila školu, Harry a Ron nie.
○ Pán Weasley opravil lietajúcu motorku a daroval ju Harrymu.
○ McGonagallová sa stala riaditeľkou Rokfortu.
○ Harry sa zaslúžil o to, aby Snapeov portrét visel v riaditeľni medzi ostatnými portrétmi riaditeľov Rokfortu.
○Alice a Frank Longbottononci sa nikdy nezotavili a dožili v Nemocnici sv. Munga.
○ Harry stratil schopnosť rozprávať sa s hadmi po tom, čo bol zničený posledný horcrux.
○ Cho Changová si vzala mukla.
○ Teddy Lupin a Victoria Weasley spolu chodia.
○ Neville sa stal profesrom herbológie a vzal si Hannah Abbottovú, ktorá sa tsala novou majiteľkou Deravého kotlíka.
○ Harry, Ron a Hermiona majú vlastné kartičky v čokoládových žabkách. 

A rekordný článok sa pomaly ale isto blíži ku koncu a ja vám teda želám nádherné Vianoce v kruhu najbližších, čo najviac knižných darčekov, oddychu a pokoja! Užite si to a nezúfajte, raz možno budeme mať na Vianoce aj sneh! 


Zdroje:
http://neoluxor.cz/blog/specialy/harry-potter-slavi-narozeniny-je-mu-34-let--616/
http://telkac.zoznam.sk/telkac-magazin/cl/181/436/

2 komentáre:

 1. Pekný článok. :) Môžem sa opýtať na zdroj?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prevažne odtiaľto: http://telkac.zoznam.sk/telkac-magazin/cl/181/436/
   aaa: http://neoluxor.cz/blog/specialy/harry-potter-slavi-narozeniny-je-mu-34-let--616/ :)

   Odstrániť