nedeľa, 6. decembra 2015

Šepkajúca lebka | Recenzia

Šepkajúca lebka
The Whispering Skull
Lockwood a spol. #2
Jonathan Stroud
Preložil Michal Jedinák
Slovart
424 strán
Goodreads: 4.31


Anotácia: Jonathan Stroud dobyl srdcia čitateľov sériou Barthimaeus. Teraz sa vracia s druhou knihou zo série Lockwood a spol., ktorá patrí jednoznačne medzi to najlepšie a najstrašidelnejšie čítanie pre deti! Ubehlo šesť mesiacov od úspešného vyriešenia prípadu vreštiaceho schodiska v najstrašidelnejšom dome v Anglicku, no agentúra Lockwood a spol. stále balansuje na pokraji bankrotu. Anthony Lockwood trávi každú voľnú chvíľu zháňaním nových klientov a prípadov. Lucy sa nedokáže na nič sústrediť, lebo z pivnice sa ozýva tajomný hlas šepkajúcej lebky. Na obzore je však nový prípad: Pán Saunders si najme agentúru Lockwood a spol., aby preverila hrob tajomného viktoriánskeho lekára, ktorý sa vraj pokúšal rozprávať s mŕtvymi. Všetko by prebehlo hladko, nebyť Georgeovej zvedavosti... a tak z rakvy unikne nebezpečný duch a zmiznú vzácne artefakty. To všetko však môže mať na svedomí jedno veľké sprisahanie proti Lockwoodovi.


Už v prvej časti série Lockwood a spol. (Vreštiace schodisko) sa ukázalo, že Jonathan Stroud vie narábať so slovami a že aj napriek tomu, že je táto séria určená primárne mladším čitateľom, zaujme aj tých starších.
Šepkajúca lebka je pokračovaním tejto série a vysokú latku, ktorú nastavil prvý diel, sa jej podarilo preskočiť. V poradí druhá kniha je ešte strašidelnejšia, akčnejšia a záhadnejšia ako tá prvá.


Atmosféru, ktorú si so sebou nesie príbeh Šepkajúcej lebky je, pochopiteľne, mystreiózna ale aj napriek tomu akýmsi zvláštnym spôsobom upokojujúca. Inak povedané, aj keď sa stane, že budete čítať pred spaním v tichom byte a neskôr budete paranoidní ísť aj na toaletu, na čítanie sa budete tešiť a vychutnávať si ho. 
Jonathanovi Stroudovi sa teda podarilo namixovať slová tak, aby vám pomocou stupňovania napätia rozbúšil srdce a navodil husiu kožu.


Jeho postavy sú jedinečné a každá má typický znak, vďaka ktorému si ju určite zapamätáte. V tejto časti dostal viac priestoru Lockwood a jeho záhadná osobnosť, patrí mu dokonca aj posledná strana, ktorá vás zaručene poriadne prekvapí a zanechá vás v netrpezlivom očakávaní tretieho dielu. Dostanete náznaky, dieliky skladačky, ktoré síce doposiaľ nedávajú zmysel, ale môžete na nich zatiaľ budovať svoje konšpiračné teórie v pokuse zistiť, kto Lockwood vlastne je. 
Lucy je nenápadná ale veľmi dôležitá a sympatická hlavná hrdinka. Rozprávanie z jej pohľadu vás obalí ako teplá deka uprostred treskúcej zimy a vy budete hltať každý jej ďalší postreh a poznatok. Nie je dokonalá, má svoje muchy ale práve to ju robí ešte reálnejšou a prijateľnejšou. 
Hlavnú trojicu uzatvára George, ktorému sa musíte posnažiť prísť na chuť, ale keď sa tak stane, uvedomíte si, že je neoddeliteľnou súčasťou Lockwooodovej agentúry a jeho post informátora mu budete neraz závidieť v situáciách, kedy vyrukuje s kadejakými šokujúcimi informáciami (a povedzme si pravdu, ktorý čitateľ by sa nechcel celý deň hrabať v knihách, však?).
Túto trojicu však v Šepkajúcej lebke doplnia agenti z Fitessovej agentúry na čele s Kippsom, ktorého poznáme z prvého dielu. Tam sa neukázal v najlepšom svetle a tak pri zmienke jeho mena spočitaku budete krčiť nos ale priestor na budovanie charakteru tu dostane aj on a nakoniec… ako sa vykreslí, sa dočítate v samotnej knihe.

“This was classic Lockwood. Friendly, considerate, empathetic. My personal impulse would have been to slap the girl soundly around the face and boot her moaning backside out into the night. Which is why he's the leader, and I'm not. Also why I have no female friends.” 

Dej je vystavaný veľmi kvalitne, nevedela som predvídať nasledujúce udalosti. Zopár zvratov ma naozaj nefalšovane prekvapilo a zarazilo. Autor rozostavil akciu a tajomno primerane do každej časti príbehu, takže na vás na každom rohu čaká nejaká zaujímavá slučka, ktorá vývin situácie posunie dopredu. 

Navyše dokáže tento autor písať aj o duchoch s nadhľadom a medzi riadkami nájdete aj svojský humor, ktorý vám neraz podvihne kútiky úst do spokojného úsmevu, pretože si uvedomíte, že dostávate všetko, čo od dobrej knihy vlastne očakávate.

“- Plan F, we follow Plan F, right now. - Is that the one where we run away? - Not at all. It's the one where we beat a dignified emergency retreat.” 

Šepkajúca lebka je teda spracovaná naozaj chvályhodne, dokonca aj klišé prvok ako cintorín je v tejto strašidelnej knihe podaný tak, že máte pocit, že čítate o diametrálne odlišnom cintoríne, než na aké ste boli doteraz zvyknutí. 
A cintorín nie je jediný smerodajný a celkový kontext narúšajúci prvok. V Šepkajúcej lebke sa objaví šepkajúca lebka, ktorá naozaj poriadne zamieša karty a domotá Lucinu mienku a myseľ. Len nebuďte prekvapení, keď si ju nakoniec aj napriek všetkému obľúbite (alebo práve preto?).

Ak teda stále uvažujete nad tým akú knihu kúpiť komukoľvek pod stromček, rozhodne by ste mali siahnuť po tejto sérii. Či už hľadáte darček pre seba, pre svoje dieťa, mamu, babku, kamarátku alebo kamaráta, v Šepkajúcej lebke si každý nájde niečo pre seba!

Dávam  lajkov.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára