nedeľa, 10. júla 2016

Koruna z temnoty

Crown of Midnight
Koruna z temnoty
Trón zo skla #2
Sarah J. Maas
Slovart
392 strán
Goodreads: 4.51

Anotácia: Osemnásťročná Celaena Sardothien je odvážna, statočná i krásna – dokonalá kombinácia pre najnebezpečnejšiu nájomnú vrahyňu a mladú dámu, ktorá dokáže zlomiť srdce nejedného muža. No aj keď porazila súperov v kráľovom nezmyselnom turnaji a stala sa jeho osobnou popravčou čatou, nezískala ani náznak slobody. Otročenie v soľných baniach bolo v porovnaní so službou kráľovi prechádzka ružovou záhradou. Kráľ, ktorý zo skleneného trónu vládne pevným žezlom, je totiž najzlovestnejším a neporaziteľným nepriateľom celého kráľovstva.
Kráľovstvom otriasajú správy o vzburách otrokov a v uliciach Riftholdu sa šepká o povstaní. Celaena dostane za úlohu vznikajúcu revolúciu krvavo potlačiť. Ale ako môže bojovať práve proti tomu, po čom najviac túži? Pridá sa k povstalcom za cenu životov svojich najbližších? Neľútostná nájomná vrahyňa sa nezastaví pred ničím – ale kráľ Adarlanu tiež nie...


Sarah J. Maas, autorka série Trón zo skla, pomaly ale isto ovláda literárny svet fantasy pre mladých. Prvý rovnomenný diel tejto série nás voviedol do sveta nájomnej vrahyne Celaeny Sardothien. Zoznámili sme sa s postavami, boli nám načrtnuté problémy sužujúce kráľovstvo, autorka na nás vybalila zopár zvratov a v tom najlepšom to ukončila. Len aby nás mohla odrovnať druhým dielom, v ktorom sa ponorila do hĺbky psychológie postáv, komplikácií deja a mágie. 
“But death was her curse and her gift, and death had been her good friend these long, long years.” 

Prvá polovica knihy sa niesla v pokojnejšom duchu, tempo bolo zmiernené ale rozhodne nie nudné, reflektory sa zamerali skôr na Celaenino vnútro a na jej vzťahy s ostatnými postavami knihy. Týmto ťahom autorka knihu dokonale vyvážila a pripravila skvelú pôdu pre druhú polovicu knihy, počas ktorej som občas ani nestíhala otáčať strany. Každých niekoľko strán odhalila hlavná hrdinka niečo šokujúce, čo mi vyrazilo dych na niekoľko ďalších strán, a to len aby na mňa vzápätí prichystala niečo, čo predchádzajúce prekvapenie ešte predčí. Druhá polovica knihy je teda o niečo dynamickejšia a plná zvratov, pravdepodobne ani nebudete vedieť ako ste sa dopracovali ku koncu, ktorý je nie čerešničkou ale čerešňou na torte!
Ak odo mňa niekto bude chcieť, aby som uviedla píklad na knihu s veľkolepým koncom, uvediem Korunu z temnoty. Napriek tomu sa však nemusíte báť cliffhangera, príbeh je v danej situácii pekne ukončený, aj keď budete poriadne zvedavý na pokračovanie, na čas môžete pokojne spávať.
Čiže si trúfnem povedať, že dejová línia tejto knihy je dokonale vystavaná a postráda syndróm slabších druhých dielov sérií. 

Postavy tejto série sa mi páčia každou prečítanou stranou viac a viac. Sú vskutku neobyčajné a dokážu sa nenápadným ale trvalým spôsobom vyryť do vášho vlastného vnútra. Celaena má silné aj slabšie stránky, je vášnivá a odvážna, keď treba tak nemilosrdná a urobí všetko pre to, aby dosiahla spravodlivosť pre tých, ktorých ľúbi. Rada sa vŕta v záhadách a tajných chodbách, kde občas objaví niečo, čo naženie strach aj vám. Má vlastnú hlavu a občas je poriadne tvrdohlavá ale to všetko tvorí jej nezabudnuteľnú osobnosť, ktorou vytŕča spomedzi ostatných priemerných hrdiniek tohto žánru.
Mimoriadne zaujímavá je aj jej najlepšia a jediná priateľka Nehemia, princezná, ktorá je však občas ešte odvážnejšia a šľachetnejšia ako Celaena a rozhodne vždy o niečo milšia. Aj preto ma šok, ktorý sa spája s jej postavou prekvapil o niečo viac.
Mužská časť hlavných postáv je rovnako rozmanitá ako tá ženská. Ja osobne musím byť zase lietadlo a preferujem korunného princa Doriana, ktorý sa mi zdá byť zaujímavejší a záhadnejší, aj keď sa v niektorých situáciách správal ako hlupák. Som však veľmi zvedavá ako sa jeho osobný príbeh vyvinie. Istotne ešte má čo ponúknuť.
Chaol, kapitán stráže, je silný, statočný a dobrý. Trávi s Celaenou najviac času, takže nie je veľkým prekvapením, že sa zblížia. Žiaden ľudský vzťah však nie je bezproblémový, a tak nám príbeh o záchrane kráľovstva poriadne okorení aj dvojica Celaena-Chaol. A máte sa na čo tešiť.  
“I worry because I care. Gods help me, I know I shouldn't, but I do. So I will always tell you to be careful, because I will always care what happens.” 

Koruna z temnoty je plná mágie, záhad, tajomných zaprášených katakomb a šokujúcich odhalení snáď na každej rovine tohto príbehu. Miestami je trochu drsná a krvavá ale práve to knihe dodáva pečať kvality a rozmanitosti. Zaručene sa nebudete nudiť, občas sa pusmejete aj typickému humoru hlavnej hrdinky a budete ju aj ostatné postavy imaginárne tľapkať po pleci za ich nekonečnú lásku ku knihám a knižniciam.
Séria teda graduje každým dielom a ak to pôjde rovnakým tempom aj ďalej, tretí diel bude ešte o stupienok lepší ako už beztak v podstate dokonalá "dvojka". Určite odporúčam všetkým milovníkom fantasy a správnych badass hrdiniek, rozumného deja a skvelej akcie.  

1 komentár:

  1. Óóóó, tak na dvojku sa naozaj teším! A hovoríš, že tam je spočiatku psychológia postáv? ♥♥♥ Tak to sa k nej budem musieť čo najskôr dostať! :)

    OdpovedaťOdstrániť