streda, 10. augusta 2016

Rokfort nie je jediná magická škola | Ostatné školy v Harryho svete

Všetci veľmi dobre poznáme domov Harryho Pottera, legendárny Rokfort. Je to miesto, kde sa naše obľúbené postavy naučili čarovať a kúzliť, rozoznať dobré od zlého a našli si priateľov na život a na smrť. Pravdepodobne každý z nás v istom životnom úseku očakával list, ktorý by oznamoval, že aj ja som čarodejníkom a v septembri mám hľadať nástupište 9 a 3/4.
Je tak pomerne ťažké predstaviť si, že nie všetci čarodejníci študujú na Rokforte, a že sa podobné skvelé príbehy možno odohrávajú aj medzi múrmi iných škôl. V dnešnom článku vám teda predstavím ďalšie školy pre čarodejníkov. 


V štvrtej časti s názvom Harry Potter a Ohnivá čaša sme sa stretli s hneď dvoma školami z vonkajšieho sveta. Jednou z nich je Beauxbatonská akadémia mágie. Určite si spomínate na jednu z jej pôvabných študentiek, Fleur DeLacour, ktorá si neskôr vzala za manžela Billa Weasleyho. Riaditeľkou tejto školy je, ako by povedal Seamus, obrovská Madam Maxime
Beuxbatons je Francúzska škola. Nachádza sa v Pyrenejach a je obklopená majestátnymi záhradami a fontánami, ktoré sú vytesané zo skál starých 700 rokov. Je veľmi honosná a povráva sa, že je čiastočne financovaná alchymistickým zlatom, nakoľko sa práve tu zoznámil Nicholas a Perenella Flanelovci
Prijíma študentov z Francúzska, Belgicka, Luxemburska, Holandska, Portugalska a Španielska.


Beauxbatons je najvážnejším súperom Rokfortu v Trojčarodejníckom turnaji - Rokfort má na konte 63 výhier a Beauxbatons 62. 
V hlavnej sieni študentom počas jedenia vyspevujú serenády lesné nymfy a v čase Vianoc je táto sieň vyzdobená obrovskými trblietavými ľadovými sochami, ktoré sú začarované tak, aby sa neroztopili. 


Na logu tejto školy sa nachádzajú dva prekrížené prútiky. Farbou školy je modrá, modré sú uniformy študentov aj pozadie erbu školy. 
Do Rokfortu sa, v spomínanom štvrtom diele, dopravili pomocou lietajúceho koča a elegantných koňov. Na koči sa nachádza erb školy a je začarovaný tak, aby sa doň vošli všetky čarodejnice, ktoré sa potrebovali do Rokfortu na Trojčarodejnícky turnaj dostať.

Našla som aj tri fakulty, do ktorých by študenti mali byť rozdelení, je však otázne, či nejde len o fanfiction. Každopádne sa k Beauxbatonsu hodia, takže ich pre zaujímavosť uvediem: Bellefeuille, Papillonlisse a Ombre-lune
A ešte jedna malá zaujímavosť, našla som informáciu, že tak ako je v Rokforte Triediaci klobúk, v Beauxbatonse nájdeme obdobný plášť. Who knows. Ďalšou, o niečo menej známou školou z čarodejníckeho sveta je brazílska škola Castelobruxo. Castelobruxo je približne rovnako stará ako Rokfort a ak si názov tejto školy preložíme do angličtiny, dostaneme Wizardcastle, čiže Hrad čarodejníkov. Táto škola sa nachádza v Brazílii, konkrétne hlboko v Amazonskom dažďovom pralese, takže je omnoho exotickejšia ako Rokfort a Beauxbatons. 


Škola prijíma študentov z Južnej Ameriky. 
Farbou tejto školy je zelená, rovnako tak je aj farbou habitov, ktoré nosia študenti. Títo do žiarivo zelenej zaodetí študenti vynikajú v bylinkárstve, herbológii. Nečudo, že je práve jeden z absolventov tejto školy autorom Prípravy elixírov pre pokročilých.  


Zakladateľkou a prvou riaditeľkou Castelobruxa je Benedita Dourado. 
Castelobruxo je veľmi známa vďaka svojim výmenným pobytom pre študentov zo škôl v Európe. So študentmi tejto školy prichádzal často do kontaktu Bill Weasley, dokonca ho presviedčali, aby jeden z týchto pobytov zvážil.
Erb školy je, ako inak, zelený. Fakulty ani triediaci ceremoniál som, bohužiaľ, nikde nenašla. 

Do Trojčarodejníckeho turnaja sa v štvrtej časti Harryho Pottera zapojila ešte jedna škola. Najznámejšími menami tejto školy sú Viktor Krum a Igor Karkarov, aj keď vám určite niečo hovorí aj meno Gellert Grindelwald. Sú to absolventi a Karkarov dokonca riaditeľ školy Durmstrang. Táto škola sa nachádza ďaleko na svere Európy.


Škola je preslávená najmä súbojmi a bojovou mágiou, často sa uvádza aj spojenie Durmstrangu s temnými čarmi
Zakladateľkou Durmstrangu je Bulharka Nerida Vulchanova, ktorá bola aj jeho prvou riaditeľkou. Študenti Durmstrangu nosia kabáty a baranice, pod kabátmi majú krvavo-červené uniformy, ktoré sme mohli zazrieť aj vo filme.


Presná poloha hradu, v ktorom sa nachádza škola nie je známa. Vieme len, že je Durmstrang obklopený horami a jazerami, čomu nasvedčuje aj to, že do Rokfortu dorazili na obrovskej lodi. 
Durmstrang nemá medzi školami najlepšiu povesť, a to najmä kvôli spomínanej čiernej mágii a Karkarovovi, ktorý bol dokonca smrťožrútom.
Škola sa však môže pýšiť nadaným študentom Viktorom Krumom, ktorý je výborný v metlobale a hrá za bulharský národný tím.

V roku 1620, presne 630 rokov od vzniku Rokfortu, vznikla americká škola Ilvermorny. Je situovaná v Massachusetts, teda Severnej Amerike. Ilvermorny nebola vždy školou - kedysi to bol iba domov írskej utečenkyne Isolt Sayre a jej manžela Jamesa Stewarda.Spočiatku mala táto škola iba dvoch učiteľov a dvoch študentov. Študentov predstavovali dvaja adoptívni synovia Isolty a Jamesa, Chadwick a Webster Boot. Tí sa chceli pôvodne prihlásiť do Rokfortu ale nakoniec zostali a učili sa "doma". 
Pri vstupnej bráne sú osadené sochy zakladateľov Ilvermorny. 
Na škole sú, rovnako ako na Rokforte štyri fakulty, každú z nich založil jeden z prvých obyvateľov školy. Isolt založila Horned Serpent, James - Pukwudgie, Webster Boot - Wampus a Chadwick založil Thunderbird.


Čo sa týka tejto školy, je známy aj priebeh Triediaceho ceremoniálu. Je podstatne rozdielny od toho na Rokforte. V Ilvermorny sa postaví nový študent do prostriedku vstupnej haly, čelom k štyrom obrovským dreveným sochám, pričom každá z nich predstavuje maskota jednej z fakúlt. Ak má daná fakulta o študenta záujem, socha maskota fakulty zareaguje. Ak sa stane, že záujem prejaví viacero sôch, študent si môže spomedzi fakúlt vybrať.


Fakulty teda majú, ako som už spomínala, svojich maskotov. Horned Serpent má hada a reprezentuje myseľ. V tejto fakulte majú priaznivé podmienky študenti alebo učenci. Predstaviteľom Wampus-u je tiger, reprezentuje telo a cení si bojovníkov. Thunderbird má za maskota vtáka a reprezentuje dušu, táto fakulta má záujem o dobrodruhov. A poslednou fakultou je Pukwudgie, ktorá má za maskota akéhosi monštrózneho ježka/dikobraza. Táto fakulta zastupuje srdce a hľadá mladých čarodejníkov s predpokladmi k liečiteľstvu. 
(Maskoti sú pravdepodobne nejaké fantasy zvieratá, o ktorých sa ale nevie viac, a preto som uviedla zvieratá, ktoré sú im najviac podobné.)

Uniformy študentov Ilvermorny sú modré a cranberry. Dočítala som sa, že modrá kvôli Jamesovej láske k fakulte na Rokforte - Bystrohlavu a cranberry je jednoducho obľúbená farba Isolty.


Na Pottermore si môžete urobiť test, ktorý vás zaradí do jednej z fakult Ilvermornu. 

Rusko taktiež nezaostáva a má svoju vlastnú školu pre mladých čarodejníkov. Má krkolomný názov Koldovstoretz


O tejto škole toho nie je veľa známe. Najznámejším prvkom školy je zvláštny spôsob hry metlobalu. Určite viete, ako sa tento šport hrá. Že najdôležitejšie sú metly a tak. Tak, Ruskí študenti nehrajú metlobal na metlách ale na stromoch. Celých stromoch s korunami. Prečo? No, to by zaujímalo aj mňa.


Rovnako ako Rokfort aj Koldovstoretz má štyroch zakladateľov. Dve ženy a dvoch mužov. Čarodejníci niesli mená Antoniy Aristov a Alexandr Romanov. Podľa ich mien sa volajú aj fakulty. Fakulta Aristovova atď. Ženské zastúpenie predstavujú Viktoria Grigorieva a Tatiana Voronina. 

Voronina si do svojej fakulty vyberala študentov, ktorí sú od prírody lídrami a vodcami. Prevláda u nich racionálnosť a dominancia, schopnosť presadiť sa. Vo Fakulte Grigorievy, ktorá mala extémistických rodičov nenávidiacich všetkých, čo nemali čistú krv, sa kladie dôraz na vedomosti, sčítanosť a úprimnosť. Grigorieva považuje za dôležitú znalosť histórie a narozdiel od svojich rodičov, bojuje za práva čarodejníkov z muklovských rodín a snaží sa priniesť do čarodejníckeho sveta aj muklovskú literatúru.


Japonská škola Mahoutokoro sa nachádza na vrchole vulkanického ostrova. Budovu opisujú ako nádherný palác, ktorý sa podobá najskôr na pagodu. Mahoutokoro je považovaná za antickú školu, čiže je jednou z najstarších škôl.


Odtiaľto pochádza aj metlobal, takže nečudo, že má práve táto japonská škola vynikajúcu metlobalovú povesť. Okrem skvelých športových výsledkov má aj najlepšie akademické výsledky, ktoré sú podmienené aj spočiatku červenými habitmi, ktoré ale menia farbu podľa dosiahnutého stupňa vedomostí. 
Škola prijíma už sedemročné deti, i keď správne by mali nastúpiť až v jedenástich. Denných študentov preto každý deň letecky dopravujú do školy a späť domov. Táto skutočnosť robí zo školy jedinú dennú čarodejnícku školu
Pravdepodobne však Mahoutokoro nie jedinou Ázijskou školou. Je však jedinou, ktorá je spomenutá v knihách o Harry Potterovi.


Najväčšia zo všetkých čarodejníckych škôl je škola v Afrike. Nesie názov Uagadou a nachádza sa v Ugande. Je umiestnená v Mesačných horách.


Uagadou sa špecializuje na astronómiu, alchýmiu a transfiguráciu. V transfigurácii sú už šestnásťroční čarodejníci lepší ako európski starší a skúsenješí čarodejníci. Vyvoláva to veľký rozruch a nepokoje. Mladí Afričania zvládajú bez problémov aj premeny na slony, či gepardy. 
Študenti Uagadou sú okrem toho schopní čarovať bez prútikov. Na kúzlenie využívajú skôr gestá a pohyby rúk. V tomto sú teda oproti iným školám veľmi výnimoční. 
Aby toho nebolo málo, správu o prijatí na školu prináša Snový posol počas spánku budúceho študenta. Tohto Snového posla posiela riaditeľ alebo riaditeľka a najčastejšie zanecháva v ruke dieťaťa kameň. 


Tu by som prezentáciu čarodejníckych škôl ukončila. Dokopy ich síce je 11, informácie sú však dostupné len o 8 z nich. Zaujala vás niektorá zo škôl? Na ktorej by ste prípadne chceli študovať? 

Informácie som čerpala prevažne z pottermore.com a harrypotter.wikia.com.

5 komentárov:

 1. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. No to snáď nie, toľko je tých škôl? :D Samozrejme, že Rokfort vyhráva na celej čiare , ale zaujala ma aj Beauxbatons či Ilvermorny. Škoda, že návšteva týchto škôl mi bude dopriata maximálne v podobe sna či vidiny :/ :D :D
  Ani tá Uagadou nemusí byť zlá... premeniť sa na slona nie je asi nikdy na škodu :D ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vidíš, Uagadou by si možno mohla navštevovať v medziach snov :D keď už tú správu o prijatí dostaneš počas spánku :D
   Ilvermorny má krásne farby podľa mňa ♥

   Odstrániť
 3. Smekám :3... Chcela by som napísať niečo veľmi zmysluplné a slohovité, pretože si to tento článok zaslúži a naozaj sa pred tebou skláňam, že si všetky tieto informácie našla, no asi iba naďalej ostávam v tichosti smekať. Perfektný článok! Keby si mám vybrať školu, tak naozaj neviem, neviem. Rokfort je na prvom mieste prirodzene, ale ostatné tiež nevyzerajú na zahodenie. Krása :3.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. jej ďakujem pekne, veľmi si ma potešila :) ..sama som bola rekvapená a tiež neviem, ktorá sa mi zdá najlepšia :D všetky majú niečo do seba :D

   Odstrániť