štvrtok, 22. septembra 2016

Ako sa počúva príbeh Bilba? | Hobit

Hobit
J.R.R. Tolkien
Audiokniha od audioteka.com
Narozprával Vladimír Kudla
Dĺžka: 12 hodín a 28 minút
Vydavateľstvo Tympanum
Jazyk: český
Popis: Hobit - audiokniha obsahuje nejpopulárnější fantasy román, jehož autorem je John Ronald Reuen Tolkien. Čte Vladimír Kudla.
Nejpopulárnější kniha geniálního fantasy spisovatele J. R. R. Tolkiena. Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla – války o Prsten moci, jež zachytil v eposu Pán prstenů.
◙◙◙◙◙◙◙ 

Hobit je fenomenálny príbeh pochádzajúci z pera legendárneho fantasy autora J. R. R. Tolkiena. Odohráva sa v nezabudnuteľnej Stredozemi a je úzko prepojený a spätý s Pánom Prsteňov. Vďaka vydavateľstvu tmypanum J dostal tento príbeh nový kabátik a bol presnesený do podoby audioknihy, ktorú narozprával Vladimír Kudla.


Dobrodružný príbeh hobita Bilba, čarodejníka Gandalfa a trpaslíkov je známy po celom svete. Je považovaný za určitú klasiku vo svojom žánri a tento titul si nesie zaslúžene.
Hobit je plný nebezpečenstva ale aj situácií, ktoré vyzdvihujú hodnotu priateľstva a príjemne zahrejú pri srdci. Vzťahy v knihe pomerne dôverne kopírujú tie z reálneho života, takže sa vyvíjajú a menia, prispôsobujú sa životu ohrozujúcim okamihom ale aj tým pokojnejším, ako bola napríklad kapitola v spoločnosti elfov v Roklinke. Tieto pokojnejšie pasáže sa striedajú s tými bojovnejšími a dynamickejšími naozaj vkusne a celému príbehu to dodáva rytmus a život, takže máte počas čítania alebo počúvania pocit, že vám kniha dýcha pod rukami.


Celý príbeh je vyrozprávaný z pohľadu hobita Bilba Pytlíka, ktorý je dokonalým sprievodcom od Hobitína až po Osamelú horu. Môžete si byť istí, že vám vďaka nemu neunikne ani najmenší detail výpravy, je pozorný a bystrý a zachytí každú dôležitú aj menej dôležitú drobnosť, ktorá môže celej skupine priateľov neskôr zachrániť život.
Jeho charakter sa počas dobrodružnej cesty výrazne zmení, táto zmena je však predostretá prirodzeným a nevtieravým spôsobom, takže pôsobí o to skutočnejšie. Navyše je sám Bilbo relatívne vtipnou postavou, takže o humorné situácie doplnené zážitkami trpaslíkov tu rozhodne nie je núdza. Bilbovi spoločníci na ceste k Osamelej hore vytvárajú milý, niekedy poriadne zahudraný (najmä keď bojujú s hladom) podtón a dotvárajú celkovú atmosféru príbehu.

Samozrejme, stretneme sa aj s hneď niekoľkými divokejšími fantasy tvormi ako sú hobiti a trpaslíci. Za zmienku stojí drak Šmak, ktorý je o niečo zaujímavejší a prepracovanejší ako ten filmový, na ktorého sme zvyknutí. Jeho slovné prestrelky s Bilbom sú nosným prilierom istej časti knihy a počúvajú sa viac ako dobre.
S neobyčajnou postavou sa však stretávame, vďaka Gandalfovi, aj omnoho skôr, keď nás písmená zavedú k Meddědovi, ktorý sa zasa raz postará o vtipnú gradovanú situáciu a pripomenie nám, že sme obklopení poriadnym fantasy príbehom.
No darmo, J. R. R. Tolkien naozaj vedel čo robí a každú postavu umiestnil do príbehu z určitého dôvodu, ktorý postupne odhalíte spolu s jeho postavami.


Možnosť si tento príbeh vypočuť a nie len prečítať predstavuje ďalší svieži, moderný a zároveň pradávny nádych pre Hobita. Prostredníctvom slúchadiel sa môžete preniesť do Stredomzeme a započúvať sa do dobrodružných viet, ktoré sú narozprávané s citom a vášňou. Rozprávačovi sa podarilo vtisnúť každej postave nezabudnuteľnú pečať, vďaka ktorej znel každý z trpaslíkov, elfov, ľudí a iných fantasy tvorov trochu inak.
Je potrebné spomenúť aj vyváženú dynamiku a intonáciu a hlboký hlas pána Kudlu, ktorý dokázal neraz navodiť naozaj silnú a hmatateľnú atmosféru, ktorá so sebou však niesla pokoj a slová kĺzajúce sa do vašich uší ako med. Práve vďaka tomu sa môžete zasa raz preniesť do detských čias, kedy ste počúvali príbehy a rozprávky od rodičov, či starých rodičov.

Okrem chvályhodných schopností a zručností rozprávača je namieste vyzdvihnúť aj kvalitné zvukové spracovanie, ktoré len vystupňuje zážitok z celého príbehu.


Aby som to zhrnula, všetci fanúšici a obľúbenci fantasy žánru by mali brať toto dielo ako povinné čítanie. Miesta, ktoré vám Tolkien vybuduje v mysli si obľúbite vďaka ich prepracovanosti a postavami určite tiež nepohŕdnete. Majú svoje osobité čaro, rovnako ako celý tento príbeh, a preto určite stojí za vypočutie.  

Audioknihu Hobit si môžete zakúpiť prostredníctvom Audiotéky na tejto adrese

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára